عوارض خروج از کشور سال ۹۸ – نحوه پرداخت و مدارک مورد نیاز   (جهت پرداخت عوارض کلیک کنید)

به گزارش روابط عمومی امید ایرلاین : در نشستی که روزهای قبل با مدیریت امید ایرلاین انجام شد، در راستای تحقق اهداف و سهولت جهت مسافران خارج از کشور فراهم نمودن پرداخت الکترونیکی پرداخت عوارض خروج از کشور را امید ایرلاین فراهم نمود.

وی افزود: مسافران عزیز می توانند با مراجعه به بخش پرداخت عوارض خروج از کشور در قسمت پایین سایت و ثبت اطلاعات خود از جمله کد ملی و شماره تلفن همراه ( جهت دریافت کد پیگیری ) نسبت به پرداخت عوارض خروج از کشور توسط کارت های عضو شتاب اقدام کنند.

تنها چند سال پس از شروع جنگ تحمیلی بود که برای اولین بار صحبت هایی در مورد پرداخت عوارض خروج از کشور برای سفرهای خارجی مطرح شد. این قانون در سال ۱۳۶۵ تصویب شد و در آن زمان به دلیل کمبود درآمد و منابع تصمیم گرفته شد که مبلغ ۵ هزارتومان به عنوان عوارض از مسافران پروازهای خارجی دریافت شود.

سوالات و ابهامات زیادی در مورد عوارض خروج از کشور وجود دارد که در ادامه به توضیح کامل این موارد می پردازیم و هر اطلاعاتی که در مورد این قانون وجود دارد را برایتان شرح می دهیم. در این مقاله توضیح می دهیم که نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور چگونه است؟

قوانین معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور به چه شکل است؟

زمان پرداخت عوارض خروج از کشور چه وقت است؟

مدارک لازم جهت پرداخت عوارض شامل چه مواردی است؟

نرخ عوارض خروج در سال های گذشته به چه شکل بوده است؟

برای پرداخت عوارض خروج از کشور می توانید از چند راه مختلف اقدام کنید. تا چند سال پیش برای پرداخت هزینه عوارض خروج از کشور در فرودگاه مجبور بودید زمان زیادی را در صف منتظر بمانید. اما اکنون راه های دیگری هم برای پرداخت عوارض خروج از کشور وجود دارد. اکنون امکان پرداخت اینترنتی فراهم شده است و پرداخت اینترنتی هم به روشی آسان انجام می شود.

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور در فرودگاه


همچنین در حال حاضر فرودگاه های کشور و در راس آن فرودگاه امام خمینی مجهز به دستگاه های Cashless ATM هستند که می توانید از طریق آن ها به صورت آنلاین اقدام به پرداخت هزینه عوارض خروج از کشور کنید. همچنین امکان پرداخت آنلاین این هزینه نیز در اختیار مسافران قرار گرفته است. استفاده از این دستگاه برای پرداخت عوارض خروج از کشور برای رفاه حال و تسریع امور پرداخت عوارض خروج در نظر گرفته شده است. طبق پیش بینی های صورت گرفته در طول چند سال آینده تمام فرودگاه های بین المللی ایران به این دستگاه ها مجهز خواهند شد.

قوانین معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور

پیش از هر چیز باید به این نکته اشاره کنیم که پرداخت عوارض خروج از کشور تنها شامل سفرهای هوایی نیست و کسانی که قصد سفر از طریق مرزهای زمینی و یا دریا را داشته باشند نیز موظف به پرداخت این هزینه هستند. البته اگر قصد سفر زیارتی داشته باشید مبلغ پرداختی تا حدی کاهش می یابد، استثناهایی در پرداخت عوارض خروج از کشور وجود دارد که شامل موارد زیر است. در واقع این افراد از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند و نیازی به پرداخت این هزینه ندارند. خدمه وسایل سفر، دانشجویانی که در کشورهای خارجی به تحصیل اشتغال دارند (تنها دانشجویان دارای مجوز)، بیمارانی که با مجوز برای درمان به کشورهای خارجی سفر داشته اند، جانبازانی که در حال معالجه در کشورهای خارجی باشند و ایرانیانی که در کشور خارجی مقیم و مشغول به کار شده اند (دارای کارنامه شغلی) دارای معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور هستند.

ضمنا کودکان خردسال دارای معافیت نبوده و پرداخت هزینه عوارض باید برای آنان نیز انجام شود.

قانون عوارض خروج از کشور در کشورهای دیگر

.این قانون در بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد، اما در برخی کشورها همچون استرالیا، اتریش و کامبوج این مبلغ به قیمت بلیط افزوده شده است. در کشور چین هم این عوارض تنها برای مسافران پروازهای هوایی در نظر گرفته می شود و مسافران سفرهای زمینی و دریایی از پرداخت این هزینه معاف هستند.

نرخ عوارض خروج از کشور در سال های گذشته

طبق قوانین کشوری، نرخ عوارض خروج از کشور هر ۳ سال یکبار و با توجه به میزان تورم تغییر می کند. عوارض خروج از کشور در بین سال های ۸۷ تا ۹۰ برای سفرهای هوایی ۲۵ هزارتومان و برای سفرهای زمینی و دریایی ۵ هزار تومان بود. این مبلغ در سال ۹۰ تا ۹۳ به ۵۵ هزارتومان برای سفرهای هوایی و ۱۱ هزارتومان برای سفرهای زمینی و دریایی افزایش یافت. در این زمان عوارض خروج از کشور برای سفرهای زیارتی نیز ۲۵ هزارتومان بود.

از سال ۹۳ تا امسال نیز هزینه عوارض خروج از کشور برای سفرهای زمینی ۲۵ هزارتومان و برای سفرهای هوایی ۷۵ هزارتومان بود. هزینه سفرهای زیارتی به روش زمینی ۱۲٫۵۰۰ تومان و به روش هوایی ۳۷٫۵۰۰ اعلام شده بود. اما در سال ۹۷ نیز طبق برنامه ی سه ساله شاهد تغییرات قیمت بودیم.

هزینه عوارض خروج از کشور در سال ۹۷

عوارض خروج از کشور در سال ۹۷ طبق نظر دولت، با افزایشی سه برابری به ۲۲۰ هزارتومان افزایش یافت. با اینکه طبق تنظیم لایحه دولت این مبلغ برای سفرهای زیارتی به ۵۰ درصد مبلغ تعیین شده (۱۱۰ هزارتومان) کاهش می یافت، اما مبلغ ۲۲۰ هزارتومان برای سفرهای دوم و سوم به میزان ۵۰ و ۱۰۰ درصد افزایش داشت. این تعیین مبلغ با اعتراضات زیادی در رسانه ها رو به رو شد و به همین دلیل مجلس تغییراتی بر روی آن اعمال کرد.

بنابراین طبق تغییراتی که مجلس بر روی این لایحه به انجام رساند، قرار بر این شده که این موارد اصلاحی در قانون تغییرات نرخ عوارض خروج از کشور در سال ۹۷ اعمال شود.

هزینه عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات عالیات سال ۹۷ با نرخ سال ۹۶ (نرخ قبلی) تعیین شد.

مسافرین اربعین حسینی در لیست مسافران معاف از پرداخت عوارض خروج از کشور قرار گرفتند.

رقم ۲۲۰ هزارتومانی برای نرخ جدید عوارض خروج از کشور تایید شد، اما با افزایش ۵۰ و ۱۰۰ درصدی آن برای سفرهای دوم و سوم مخالفت شد.

جدول هزینه عوارض خروج از کشور سال ۹۷:

هزینه عوارض خروج از کشور سال ۹۷ طبق قانون در جدول زیر مشخص شده است. تمامی قیمت ها به تومان می باشد.

جدول هزینه عوارض خروج از کشور سال ۹۸

تغییراتی که در لایحه عوارض خروج از کشور سال ۹۸ آمده است بسیار محدود است. در جدول زیر می توانید هزینه عوارض خروج از کشور سال ۹۸ را به طور کامل مطالعه کنید. تفاوتی که در عوارض خروج از کشور در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ وجود دارد، این است که در سال ۹۸ عوارض خروج از کشور سفرهای زمینی پلکانی نخواهد بود.

مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد کرده است در لایحه عوارض خروج از کشور سال ۹۸ افرایش پلکانی فقط شامل سفرهای هوایی خارج از کشور و سفر هوایی به عتبات شود.

عوارض خروج از کشور زمینی در سال ۹۷ و ۹۸

عوارض خروج از کشور زمینی در سال ۹۷ در حدود ۱۳ هزارتومان (۱۲۷۵۰ تومان) بود و در سفرهای بعدی به صورت پلکانی به این عدد اضافه می شد، اما در سال ۹۸ بر خلاف سال گذشته عوارض خروج از کشور زمینی ثابت است و با سفرهای بیشتر به آن افزوده نمی شود. ضمنا زائران اربعینی که به صورت زمینی به کشورهای زیارتی سفر می کنند نیز از پرداخت هزینه عوارض خروج از کشور معاف می شوند.


  • شاپرک
  • بانک سامان
  • SSL
  • حقوق مسافر
  • دامنه نرخ بلیط شرکت های هواپیمایی
  • سازمان هواپیمایی کشوری